Euforie a Frustrace: dvě věrné sestry mateřství

Obligátní otázka „jak se máš“, kterou položíte matce malých dětí, si říká o velmi ambivalentní odpověď. Záleží, v jaký okamžik ji pronesete.

V 9 hodin ráno vám žena vznášející se v sedmém nebi, kterou právě poprvé probudilo dětské zvolání „máma“, odpoví, že super! V 9. 30 vám tatáž žena brečí na rameni, že už je „s nervama v kýblu“, protože její mimino prostě nechce jíst. V poledne radostně volá, textuje, chatuje, že synáček udělal první krok, krátce po poledni je v depresi, že kluk opět spal jen 20 minut a kdy má tedy udělat všechny ty věci jako vytřít, vyžehlit, vycídit a dalších nejméně deset povinností, které si sama stanovila.

Jako na horské dráze

Dennodenní mnohočetná sinusoida vnitřního rozpoložení může v představách okolí vytvářet domnění psychické nevyrovnanosti matky, ale kdo jednou porodil, ví své. Snad každá máma přizná, že mít dítě je velmi těžké, ale zároveň neuvěřitelně krásné. Blažené stavy s temnými údolími se střídají jako na apríla, rychleji než kdykoli jindy. Malý tvoreček změní pozvolný průběh křivky v těkající zmiji jedovatě se zahryzávající do našeho sebevědomí.

Ve fázích, kdy se vlnovka noří pod osu X, se do mysli vkrádají jízlivé myšlenky, jestli je to mateřství vůbec pro mě a jak to proboha dělají jiné ženy. Jen sebevrah si v takových chvílích prohlíží facebookové příspěvky svých kolegyň matek. Jak je možné, že ony jsou na mateřské úplně v pohodě? Co dělají jinak, že jim tak dobře spí? Co dělám špatně, že mi nechce jíst? A jak je možné, že při té honičce ještě tak dobře vypadají?

Vážené matky DOST!

Zklidněte hormon! A to doslova. Hormonální změny v těle matky mohou pomáhat ve vztahu k miminku, ale často hodně potrápí v přístupu k sobě samé. Proto myslete víc na sebe. Mějte se rády. Dělejte vše tak, jak věříte, že je to v tu danou chvíli nejlepší pro vaše miminko, ale i pro VÁS.

Jakmile si zase někdy podáte ruku se sestrou Frustrací, přijměte ji s nadhledem, zkuste se na ní usmát a říct jí: víš, já mám ještě jednu sestru. Zapomeňte na sebelítost, otočte se a obejměte rychle dámu s velkým E. Držte ji pevně a počkejte, až F přestane dotírat a vy po ose Y začnete šplhat směrem vzhůru.

Kukátko do budoucna

Dejte si kafe nebo si kupte meloun, sedněte si s ním ke stolu a přemítejte chvíli o věcech budoucích. Vaše Anička nebo Honzík se jistě jednou přestane počůrávat. Přijde čas a vaše Majdalenka bude vařit vám. Ani se nenadějete a váš Kubíček vás nebude potřebovat. Tehdy budete s láskou vzpomínat na dnešek. Ani si nevzpomenete na doliny své duše. Sestra Frustrace jen velmi málo zaznamenává do paměti své činy.

Zato Euforie je důsledná. Vede vám trpělivě památník vyšperkovaný nezapomenutelnými okamžiky, kam můžete kdykoli nahlédnout. Tam uvidíte pravé plody své péče a výchovy. Vezměte si jej k ruce, až zase budete nespokojení se svým výkonem, až opět necháte zlost cloumat vaším majestátem, až se znovu začnete obviňovat, že nejste dost dobrá.

Držte balanc

Najděte si ještě třetí sestru jménem Harmonii a dělejte šťastné nejen vaše dítě, ale i SEBE. Odměňujte se. Najděte si přátele s poloplnými sklenicemi. Nechte se inspirovat každodenními maličkostmi. A nebojte se. Každé mínus se jednou změní v plus. Z každého údolí vede nějaká cesta na kopec. I po té nejtemnější noci vyjde zase slunce.


Autor: Iva Tesaříková

Článek už byl 2x doporučen na Facebooku, doporuč jej i ty. Doporuč článek svým přátelům na Facebooku

BezvaZena.cz