Jak si vyrobit domácí čističe za pár korun

Většina z nás má ráda čistý domov, málokoho ale baví uklízení. Čistící prostředky jsou sice účinné v ničení bakterií, mají ale svou odvrácenou stranu. Jeden čistič na podlahu, jeden na troubu, jiný zase na kuchyň nebo koupelnu? Ve finále zabírají spoustu místa, ale vůbec není potřeba jich mít doma tolik.

Ukázalo se, že chemické látky v běžných čističích dráždí oči a kůži, mohou přispívat k tvorbě rakovinotvorných buněk, jsou neurotoxické a vůbec mají negativní dopad na zdraví lidí i domácích mazlíčků. Samozřejmě v omezené míře jejich používání zas tak škodlivé není, na větší znečištění se občas hodí, ale určitě to s nimi nemusíte přehánět. Na běžný, každodenní úklid si bohatě vystačíme s tím, co máme doma. Poradíme vám, jak si vyrobit jednoduché a levné univerzální čistič! Poděkuje vám vaše zdraví i vaší rodiny, peněženka i planeta.

Univerzální čistič

Co potřebujete:

  • láhev s rozprašovačem
  • 2 deci bílého vinného octa
  • 1 polévková lžíce jedlé sody
  • 2 deci destilované vody
  • 30 kapek esenciálního oleje podle preferencí (tea tree, citronového, levandulového..)

Jak na to:

Do lahve nalijte do ocet a esenciální olej a protřepejte. Přidejte vodu a protřepejte ještě jednou. Jednoduché, že?

Domácím sprejem můžete nahradit většinu konvečních přípravků a hodí se skoro pro všechny povrchy. Pokud máte doma linku z přírodního kamene - mramoru, žuly a dalších, vyrobte si nebo kupte speciální prostředek, těm nedělá příliš dobře ocet. Na mramorové povrchy je také jednoduchý recept:

Čistič na mramorové povrchy

Co potřebujete:

  • 1 čajová lžička mycího přípravku na nádobí (ne s citrusovou vůní)
  • 2 deci teplé vody

Jak na to:

Tento čistič nemusíte skladovat, vždy si ho jen připravte čerstvý před mytím. V nádobě smíchejte obě ingredience, houbičkou naneste na povrch a vyčistěte, pak důkladně opláchněte a osušte měkkou utěrkou.

Písek na zašlou špínu

Rezavé kohoutky? Zaschlé skvrny na vaně? Tento zmizík na skvrny vám usnadní práci při odstraňování otravné špíny.

Co potřebujete

  • půlka citronu
  • půl hrnku jedlé sody

Jak na to:

Namočte citron do jedlé sody a vyčistěte jím povrch, pak dobře opláchněte. Voilá! A máte krásně čistou a lesklou kuchyň nebo koupelnu.


Článek už byl 3x doporučen na Facebooku, doporuč jej i ty. Doporuč článek svým přátelům na Facebooku

BezvaZena.cz