Nenápadné příznaky, které mohou signalizovat závažné zdravotní problémy

Rakovina je strašák, který dokáže vyděsit úplně každého z nás. Nepříjemné a nebezpečné onemocnění, jehož léčba je mnohdy běh na hodně dlouhou trať, bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

Mezi nejčastější příznaky, které nás donutí utíkat k lékaři, je boulička v prsu nebo třeba krvavě zbarvené mateřské znaménko. Pak jsou tu ale příznaky, které se tváří nenápadně nebo si je s rakovinou nespojujeme. Které příznaky to jsou?

Boulička pod kůží

Jasně, s rakovinou si nejčastěji spojujeme bulku v prsu nebo třeba v podpaží. Pravda je ale taková, že se nám boulička může vytvořit i kdekoli jinde na těle - především tam, kde je měkká tkáň. Ať už se vám bulka pod kůží vytvoří kdekoli, určitě ji nepodceňujte a vydejte se k lékaři. Nemusí to nic znamenat, ale jistota je jistota, ne?

Nečekané hubnutí

Která z nás by si nepřála zhubnout, aniž by pro to musela cokoli udělat, že? Ztracená kila jsou sice fajn, protože se najednou začnete sami sobě více líbit a můžete si kupovat nové oblečení, jenže pozor - hubnutí, které přijde samo, bez držení diety nebo cvičení, může signalizovat rakovinu: konkrétně pak například rakovinu jícnu nebo žaludku.

I když možná ztracená kila uvítáte s nadšením, neberte nečekanou redukci hmotnosti příliš na lehkou váhu.

Nadměrná únava

Kdo z nás někdy nebyl unavený, že ano. Kolikrát doslova padáme na ústa, ale přesto se musíme postarat ještě o řadu dalších věcí - ženy to zkrátka takhle v životě mají. Únava obecně je považována za normální jev, který stačí zahnat dostatkem spánku a odpočinku.

Problém ale může nastat v případě, kdy se cítíte nadměrně unavené a únava neodchází ani tehdy, kdy se opravdu dostatečně vyspíte. V takovém případě by nebylo na škodu zaskočit k lékaři a poradit se - mohlo by se jednat o rakovinu tlustého střeva nebo žaludku.

Přetrvávající teplota

Někdy stačí opravdu málo a rázem máte teplotu, nebo dokonce horečku. Ať zvedne ruku ta z vás, která ještě nikdy v životě teplotu neměla - pravděpodobně se mezi námi nikdo takový nenajde. Dostat teplotu, která vydrží pár dní a poté odezní, je naprosto normální jev. Jiné je to ale tehdy, kdy teplota přetrvává a neustále se vás drží - pak je na místě poradit se s lékařem.

Otékající nohy

Kdo by to byl řekl, že jedním z možných příznaků rakoviny, mohou být oteklé nohy. S tímto nešvarem se potýkají těhotné ženy, s přibývajícím věkem je otékání nohou stále častější, někdy za tímto stavem stojí i nadměrné zadržování vody.

Přesto si ale dovolíme zmínit, že i otékání nohou může být jedním z projevů rakoviny - zvláště pokud je doprovázeno ještě dalšími příznaky, pak určitě není na co čekat.


Autor: Redakce

Článek už byl 7x doporučen na Facebooku, doporuč jej i ty. Doporuč článek svým přátelům na Facebooku

BezvaZena.cz