Proč se nám tvoří lupy a jak odstranit lupy přírodní šetrnou cestou?

Objevily se vám lupy ve vlasech a vy si lámete hlavu nad tím, proč? Všechno děláte stejně, váš životní styl se nezměnil, a přesto jsou tu lupy, které vám znepříjemňují život. Vypadají nevzhledně a na příjemném spokojeném pocitu vám nedodají. Co s nimi? Proč vznikají? A jak je odstranit šetrnou přírodní cestou? Pojďme se na to podívat.

Co to jsou lupy a proč se nám tvoří lupy ve vlasech?

Než se pustíte do jejich odstranění, bylo by dobré vědět příčinu vzniku, abyste se jí mohli vyhnout. Lupy nejsou nic jiného než odumřelé částečky kůže. Ty nám jak na těle, tak na hlavě odumírají stále, pokud se ale objeví ve větším koncentrovaném množství, pokožka zrychlí svůj proces odlupování, začneme je označovat jako lupy. Nepostihují jen lidi s velmi suchou pokožkou, ale mohou se objevit i u mastného typu vlasů. Rozlišujeme 2 typy lupů a to mastné a suché. Suché lupy opadávají z vlasů a jsou čistě bílé. Mastné lupy pak mohou tvořit stroupky a boláky ve vlasech a jsou nažloutlé.

Co je tedy příčinou? Jedním z důvodů může být používání konvenčních dráždivých šamponů, které obsahují různé vysušující složky, jako jsou např. tenzidy (tzv. odmašťovače). Může jím být ale i nesprávná péče o vlasy. Pokud si je po mytí rychle opláchnete a nesmyjete si všechny zbytky šamponu, který tak zůstává ve vlasech, může to způsobit právě nadměrné odlupování pokožky. Stojí za nimi ale i časté fénování vlasů na vyšší teploty. Pokožka horký vzduch příliš neocení, naopak způsobí její vysušení, a pokud se tak děje často, tak se to dříve nebo později projeví. Další příčinou může být nedostatek vitamínů a minerálů, ale i špatné stravování, kdy tělo nedostává všechny potřebné látky ke zdraví pokožky. Důvodem může být větší množství plísní či kvasinek v organismu nebo porucha imunitního systému. Spouštěčem pak může být jak jinak než stres, který to všechno ještě více odstartuje. V zimě pak může být příčinou přetopená místnost, kde je hodně suchý vzduch nebo i časté střídání teplot.

Co s tím mám dělat a jak odstranit lupy?

Všechny výše uvedené příčiny můžete změnit. Pokud jde o příliš teplý vzduch nebo špatné vymývání šamponu, s tím si jistě poradíte rychle sami. Jestliže by to mohlo být špatnou stravou nebo nedostatkem vitamínů, přidejte do svého jídelníčku aminokyseliny (ryby, vejce), selen, vitamín B, lecitin, omega kyseliny, beta karoten, chlorellu nebo lactobacily. Určitě najdete spoustu komplexů pro zdravé a krásné vlasy, které si můžete pořídit. Pokud by to byl hlubší problém jako porucha imunity nebo plísně, je potřeba navštívit lékaře. Zkuste se zamyslet, co může být vaší příčinou, jestli jste něco změnili v poslední době nebo jeden z výše uvedených důvodů signalizuje, že by to mohlo být ono. Zkuste věci změnit postupně, abyste odhalili pravou příčinu.

Co mi pomůže lupy odstranit?

Samozřejmostí by mělo být pořízení šetrného šamponu na lupy případně kondicionéru na lupy, masky či bylinek, které vám pomohou lupy odstranit. Z osvědčených přírodních složek, které pomáhají je velmi dobrý ichtamol a pyrition zinku. Sice nevábně voní, ale v odstranění lupů má skvělé výsledky. Najdete ho např. v přírodním šamponu s ichtamolem od slovenské výrobkyně Ponio. Pokud máte mastné lupy, je dobré se zaměřit na antibakteriální složku jako je velmi oblíbené Tea tree (čajovník), které najdete v přírodním šamponu s Tea tree od stejnojmenné značky. Je dobré se zaměřit na přírodní produkty s výtažky citronu, rozmarýnu, nebo jílu, který pomáhá na záněty pokožky a hojí kožní problémy. Najdete ho např. v přírodním šamponu ClayShamp od Soaphoria, který je kombinací hned 3 druhů přírodních jílů. Pokud máte rádi ajurvédskou medicínu a staré léčitele, doporučuji na lupy bylinku Neem, která pomáhá proti lupům ale i vším. Jak vidíte, přírodních výtažků je mnoho a je potřeba najít jen to, co bude vyhovovat právě vám.


Autor: Kristýna Spáčilová

Článek už byl 3x doporučen na Facebooku, doporuč jej i ty. Doporuč článek svým přátelům na Facebooku

BezvaZena.cz